Peter: Hjem med Finn Juhl | House of Finn Juhl

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og vær den første til at modtage seneste nyt om produkter, kommende begivenheder og hvad der sker i Finn Juhls univers.

Tilmeld

Hos Peter

På en rolig villavej i Aalborg ligger en klassisk patriciervilla fra 1894 med brede plankegulve, stuklofter og dannebrogsvinduer.

Her har erhvervsmand Peter Rasmussen indrettet sig med en gennem årene sammensat samling af danske møbelklassikere. Hans interesse blev vakt for mere end 25 år siden og har udviklet sig til en passion, hvor Finn Juhl, Hans J. Wegner, Poul Kjærholm, Arne Jacobsen og andre store navne indgår side om side med mindre kendte designere.

"Jeg synes, det er sjovt at have noget, man ikke ser alle andre steder," fortæller han og nævner det eksklusive Handskeskab og Pelikanbordet som nogle af de første køb.

Pelikanstolen og Handskeskabet i Peters stue.

I dag tæller Peters samling også en Høvdingestol med tilhørende skammel, en Pelikanstol samt to Hulsø-hylder – møbler, der alle vidner om Finn Juhls eksperimenterende formsprog. For Peter er kvalitet og oprindelse afgørende, og han prioriterer håndværk og historie.

Foruden møblerne har han også opbygget en omfattende samling af blade, hæfter og tidsskrifter fra midten af det 20. århundrede, hvor Finn Juhl og andre fremtrædende designere optræder. Det er her, han fordyber sig i samtidens kritik og begejstring og får en fornemmelse af, hvordan møblerne blev modtaget i deres egen tid.

Peter Rasmussen med sin hund i Høvdingestolen.

Historien bag værkerne er for Peter lige så vigtig som at have møblerne stående i stuerne. "Det er skønheden i tingene, der drager mig," siger han og fremhæver især Høvdingestolen som et møbel, hvor man tydeligt kan se den tid og omhu, der er lagt i bearbejdningen.

Selv om møblerne i Peters hjem i høj grad er valgt for deres æstetiske udtryk, repræsenterer de også en arv, der kan gå videre i familien. "Jeg kan godt lide tanken om, at mine børnebørn en dag kan sige, at det var bedstefar, der plejede at sidde i den stol."

Høvdingestolen, Høvdingeskamlen, Hulsøhylden, Pelikanbordet, Pelikanstolen og Handskeskabet i Peters stue.

I den kommende tredje del af serien kan du blandt andet møde kunsthistoriker Julie Tvillinggaard Bonde, der kombinerer de mere strømlinede af Finn Juhls møbler med nutidig, iøjnefaldende kunst i sin fredede, arkitekttegnede lejlighed over Københavns tage.

Følg os på Instagram
@houseoffinnjuhl